Wojciech Borkowski drugi raz wygrywa Gran Fondo Poznań. Sylwia Szpulewska-Larek najszybszą kolarką!

Dodane przez lukaszm - ndz., 07/03/2022 - 15:44
Prawie 1000 kolarzy zdecydowało się na start w drugiej edycji wyścigu Gran Fondo Poznań. Najszybszą kolarką na dystansie 106 km okazała się Sylwia Szpulewska-Larek, a wśród mężczyzn, drugi rok z rzędu, triumfował Wojciech Borkowski. Oprócz najdłuższej trasy, uczestnicy mieli do wyboru dwa krótsze dystanse - Medio Fondo i Family Fondo. Swoje zawody miały też dzieci startujące w sobotnim Gran Fondo Kids.

Druga edycja szosowych wyścigów kolarskich w stolicy Wielkopolski ponownie dostarczyła ogromnych emocji. Na listach startowych znajdowało się ponad 1000 sympatyków jazdy na rowerze. Dzięki temu Gran Fondo jest jednym z najliczniejszych wyścigów kolarskich w Polsce. Dla uczestników przygotowano szybkie, płaskie i wyłączone z ruchu trasy, ze startem i metą w sąsiedztwie Międzynarodowych Targów Poznańskich:

  • Gran Fondo – 106 km
  • Medio Fondo – 65 km
  • Family Fondo – 28 km

W niedzielę, jako pierwsi na trasę wyruszyli kolarze i kolarki startujący na dystansie Gran Fondo. Tuż po nich rywalizację rozpoczęli zawodnicy z Medio Fondo, a następnie kręcić korbą zaczęli uczestnicy Family Fondo. Błękitny peleton wypełnił specjalnie na tę okazję przygotowaną trasę prowadzącą po Wielkopolsce.

W rywalizacji na najdłuższym i najbardziej prestiżowym dystansie Gran Fondo, do około 60 kilometra, peleton jechał razem. W tej grupie znajdował się między innymi Wojciech Borkowski, ubiegłoroczny zwycięzca Gran Fondo Poznań. Pojedyncze próby ucieczek bardzo szybko były kasowane przez peleton. Na drugiej pętli, w okolicach 60 kilometra, pojawiły się mocniejsze ataki. Na ucieczkę zdecydował się Wojciech Borkowski, ale bardzo szybko dołączyli do niego Dominik Świtalski, Filip Mordaka oraz Dawid Marszałek-Dybel. Dzięki dobrej współpracy czwórka uciekinierów utrzymała przewagę nad grupą pościgową aż do mety. Najwięcej sił na ostatniej prostej zachował Wojciech Borkowski, który drugi rok z rzędu triumfował na dystansie Gran Fondo z czasem 2:32:22.

Wojciech Borkowski, zwycięzca Gran Fondo Poznań
Nastawiałem się mocno na ten wyścig, trasy znam bardzo dobrze, to moje tereny treningowe. Trasa jest płaska, więc dla mnie idealna. Jestem duży i ciężki, ale też mocno pedałuję. Super, że pogoda dopisała. Zabezpieczenie trasy bez zarzutu, nie było żadnej niebezpiecznej sytuacji. Na pewno bardzo chętnie wystartuję za rok.

 

 

Drugi na mecie pojawił się Dominik Świtalski, który finiszował ze stratą setnych sekundy do zwycięzcy. Trzeci na mecie zameldował się Filip Mordaka, który 106 kilometrów przejechał w czasie 2:32:23.

Rywalizacja kobiet na dystanse Gran Fondo, to w zasadzie popisowa jazda Sylwii Szpulewskiej-Larek, która rok temu była na drugim miejscu. W tegorocznej edycji od startu była w gronie najlepszych kolarek. Do 18. kilometra tempo narzucone przez Sylwię Szpulewską-Larek utrzymywała tylko Laura Grzeszczak. Jednak wraz z kolejnymi przejechanymi kilometrami, na czele klasyfikacji kobiet pozostawała już tylko Szpulewska-Larek, która samotnie wjechała na metę z czasem 2:46:38.

Sylwia Szpulewska-Larek, triumfatorka Gran Fondo Poznań
Wyścig bardzo fajny, może nieco wiatr przeszkadzał. Jechało mi się bardzo dobrze. Od początku starałam się trzymać blisko grupy prowadzącej, co udało mi się aż do 63 kilometra, ale niestety później już trochę osłabłam. Po chwili dogoniła mnie kolejna grupa i razem dojechaliśmy do finiszu. Jestem bardzo zadowolona z siebie oraz z wyniku. Jeśli tylko zdrowie pozwoli, to za rok na pewno również wystartuję. Bardzo lubię wyścig Gran Fondo Poznań.

 

 

Na drugim miejscu w kategorii kobiet przyjechała Svitlana Chebanenko z czasem 2:48:57, a trzecie miejsce zajęła Klaudia Gorąca (2:48:59).

Na dystansie Medio Fondo najszybszym kolarzem okazał się Hiszpan Gabriel Girau Tur z czasem 1:32:28. Drugie miejsce zajął Krzysztof Choroś, który stracił jedną sekundę do zwycięzcy. Trzecie miejsce zajął Jan Styczyński (01:32:35). W kategorii kobiet najszybciej dystans 65 kilometrów pokonała Milena Kołodziejczyk-Kotasińska (1:42:09). Drugie miejsce na podium zajęła Martyna Cabaj (1:42:09), a trzecie - Magdalena Cywińska (1:44:45).

Po uczestnikach Gran Fondo i Medio Fondo wystartowali zawodnicy z Family Fondo. Był to idealny dystans dla osób preferujących rekreacyjne, krótkie odcinki, które można było pokonać w gronie całej rodziny. W tej rywalizacji najlepszy okazał się Leszek Darmochwał, który 28 kilometrów przejechał w 44 minuty i 54 sekundy. Wśród kobiet triumfowała Agnieszka Lewartowska z czasem 54:20.

W przededniu startu dorosłych kibice mogli dopingować najmłodszych kolarzy rywalizujących w zawodach Gran Fondo Kids.  Dzieci i młodzież miały do dyspozycji trasy o długości od 500 do 3000 metrów poprowadzone dookoła Pawilonu nr 5 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na mecie na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe medale, a najlepsi otrzymali statuetki.

Pełne wyniki Gran Fondo Poznań można znaleźć TUTAJ.

PARTNER STRATEGICZNY

Pomorskie

PARTNER OFICJALNY

SPONSORZY I PARTNERZY

Alfa Romeo

PATRONI MEDIALNI